Deprem, Yangın ve Boğulmadan Korunmak İçin Dua

Deprem, Yangın ve Boğulma Gibi Hadiselerden Korunmak İçin okunacak duayı buradan öğrenin. Yangın görüldüğünde ne denir? İlgili hususlarla ilgili hadis-i şerifi burada bulacaksınız.
 Deprem, Yangın ve Boğulmadan Korunmak İçin Dua
Okunuyor Deprem, Yangın ve Boğulmadan Korunmak İçin Dua

Deprem, Yangın ve Boğulma Gibi Hadiselerden Korunmak İçin Dua

Sahabilerden Ebü’l-Yeser’in (r.a.) rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle de dua etmiştir:

“Allahümme innî eûzü bike mine’l-hedmi ve eûzü bike mine’t-tereddî ve eûzü bike mine’l-garakı ve’l-harakı ve’l-heremi ve eûzü bike en yetehabbetani’ş-şeytânü inde’l-mevti ve eûzü bike en emûte fi sebîlike müdbiran ve eûzü bike en emûte ledîgan.”
Manası: “Allahım! Yıkıntı altında kalmaktan, (yüksek bir yerden) düşmekten, boğulmaktan, yangından ve ihtiyarlıktan sana sığınırım. Beni ölüm esnasında şeytanın çarpmasından (aldatmacasından), senin yolunda (harp ederken) düşmana arka dönerek ölmekten ve (akrep ve yılan vb. tarafından) sokularak ölmekten sana sığınırım.” (Ebu Davud, Vitir, 32)

Yangın Görüldüğünde Ne Denir?
Anır b. Şuayb’ın dedesinden rivayet ettiğine göre, Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Bir yangın gördüğünüzde tekbir getiriniz. Zira tekbir getirmek yangını söndürür.” (İbnü’s-Sünnî, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyle, nr.295)
Tekbir getirmenin yanında, daha önceki konularda zikrettiğimiz, çeşitli hallerde ve sıkıntı ve musibet zamanlarında okunması gereken duaları okumak da müstehaptır. (Hüseyin OKUR, Dualar, Semerkand)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın